Bloog Wirtualna Polska
Są 1 267 883 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

shih tzu

piątek, 31 sierpnia 2007 14:21
shih tzu
shih tzu puppy for sale

Shih Tzu - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.

Rys historyczny

- dotychczas sądzono, że rasa ta powstała ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże ostatnie analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą; - jako prezent trafił do Europy (Wielka Brytania) w latach trzydziestych.

Charakter i temperament

- Shih Tzu jest niezależny, inteligentny, miły, towarzyski i wesoły; nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. - nadaje się do rodziny z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe. - jego charakter przeważnie dostosowywuje się do trybu życia rodziny

Szkolenie

- nieco uparty z natury Shih Tzu jest trudny do wyszkolenia, ale jest to oczywiście możliwe.

Pielęgnacja i utrzymanie

- wymaga dużych starań; aby uniknąć skołtunienia sierści, musi być czesany codziennie, a co dwa miesiące przystrzyżony; długa grzywka powinna być spięta, aby nie spadała na oczy; oczy na ogół wymagają leków do utrzymywania ich w czystości; starannej pielęgnacji wymagają także uszy i okolice ich osadzenia. Kąpiele wymagane najrzadziej co miesiąc. Konieczne jest wyrywanie włosów rosnących w uszach, w przeciwnym razie po zamoczeniu może dojść do bardzo bolesnego zapalenia ucha. - lubi spacery i zabawy ruchowe (np. aportowanie) z udziałem innych domowników; długi włos jest miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia.

Szata i umaszczenie

- długi włos w rozmaitych kolorach, włączjąc biały, czerwony, beżowy, tricolor i - rzadko - czarny.

Długość życia

- przeciętnie 12 - 15 lat.

shih tzu picture
House Training A Shih Tzuhttp://flamingoshihtzu.com/micro1.jpghttp://www.psy.pl/images/artykuly/apollo9.jpg
 • CHARAKTER

  Czy to pies, czy raczej bojownik o niezależność i komediant w jednej osobie? Plusy:

 • Inteligentny
 • Żywy
 • Przyjacielski
 • Niezależny
 • Przebiegły
 • Pewny siebie
 • Nie agresywny

  Minusy:

 • Raczej nieposłuszny
 • Skłonny do odgrywania komedii
 • Potrafi gorzknieć na starość

  Uparciuch o złotym sercu
  Arogancki, odpychający i nieprzyjazny wygląd pyska shih-tzu to tylko zewnętrzne pozory. W rzeczywistości to dobrze wychowany, ujmujący towarzysz człowieka, choć jego silny charakter sprawia, że uchodzi za uparciucha. Rzeczywiście, bywa dość nieposłuszny, ale za to serce ma złote. Kocha bez granic swego pana, ale tylko wtedy, jeśli ten potrafi udowodnić, że na tak wielką miłość zasługuje.
  Pomimo swych niewielkich rozmiarów, shih-tzu zachowuje się niczym prawdziwy możnowładca. Niczym udzielny książę uwielbia życie salonowe, wyższe sfery i nie ma dlań nic przyjemniejszego nad ploteczki przy kawie w modnym lokalu, którym przysłuchuje się siedząc na kolanach swej pani lub na specjalnej, własnej poduszce. Jak widać krew cesarskich przodków zostawiła niezatarte ślady w jego charakterze.

  Niezależność
  Azjatycki charakter shih-tzu widać choćby w jego kontaktach z właścicielem, wobec którego zawsze zachowuje pewien dystans. Kocha go, to prawda, ale nie widzi powodu, by cały czas przebywać na jego rękach. Ten psi indywidualista cały czas walczy o swą fizyczną i psychiczną niezależność. Walczy skutecznie, toteż shih-tzu uchodzą za rasę nie nadającą się do szkolenia - tak przynajmniej wmówiły większości swych właścicieli. Łajanie za nieposłuszeństwo spływa po nich niezauważalnie, zaś jeśli nawet zrobią to, co im każe właściciel, to z demonstracyjnym ociąganiem się. Co prawda Czesi w pierwszej w naszej części Europy pisali o shih-tzu, że jest to "mały, sportowy piesek", ale mieli na myśli raczej ruchliwość niż chęć współdziałania w drużynie. Shih-tzu nie ma w sobie duszy wojownika, on zmiękcza człowieka biernym oporem, choć od czasu do czasu potrafi się też zezłościć. W stosunku do gości shih-tzu jest dość przyjacielski, ale gdy mu ktoś nie przypadnie do gustu, to pies pokaże mu to natychmiast...Shih-tzu ma swój rozum - dosłownie i w przenośni.

  Mały dyktator
  Wobec rodziny swego pana shih-tzu nie ma żadnych zahamowań. Jego wymagania i żądania wobec człowieka są stanowcze i dość wygórowane. Na dodatek ten niewielki psiak nie ma wątpliwości że stoi w hierarchii stada na tym samym poziomie co człowiek (a może nawet nieco wyżej...). Jeśli od małego nie wyjaśnimy mu, kto tu jest szefem, to nim się zorientujemy, będziemy chodzić pod jego dyktando. Najważniejsze w kontaktach z shih-tzu jest zdecydowanie, bo bez niego nasz pies zmieni się w surowego dyktatora. Jedyna metoda na jego humory to... nadąsać się i przestać zwracać na niego uwagę, zwłaszcza wtedy gdy się o nią dopomina. To naprawdę jedyny skuteczny sposób na zmianę jego postępowania: nie znosi obojętności, bo - jak każdy władca - chce być kochany!

  Bardzo towarzyski
  Tyle o kontaktach z ludźmi, z psami natomiast shih-tzu lubi się bardzo i nie udaje wobec nich nieprzystępnego księcia. Radosnym machaniem ogona powita każdego nowego psa na skwerze. Rozmiary potężnego doga nie zrobią na nim najmniejszego wrażenia - będzie podskakiwał, zapraszając olbrzyma do zabawy. I zazwyczaj mu sie to udaje! Większość psów także lubi towarzystwo przyjemnego włochatego pieska, który nie chce nad nimi dominować, choć wcale nie zamierza się im poddawać. Dlatego między innymi trzeba uważać na spotkania z dominującymi samcami, które mogą nie zaakceptować niezależności shih-tzu.

  Pies i dziecko
  Shih-tzu ma normalne - to znaczy nie ma nadzwyczajnych - kontaktów z dziećmi. Długie włosy psa zachęcają dzieci do pociągnięcia ich, co sprawia psu ból, toteż od maluchów shih-tzu woli się trzymać z daleka. Zagoniony do kąta przez natarczywe dziecko potrafi zrobić użytek ze swych słabych i niegroźnych zębów. Wobec łagodnych dzieci shih-tzu zachowa swą normalną postawę - wyniosłą obojętność.

  Zawsze razem
  Shih-tzu lubi wychodzić z domu. Najlepiej jest zawsze, gdzie tylko można, brać go ze sobą: będzie z tego zadowolony i sprawi Państwu niejedna miłą niespodziankę swym zachowaniem. Nieposłuszny w domu, na zewnątrz jest ideałem grzeczności i dobrego wychowania. Zabrany do pracy będzie cichutko siedział pod biurkiem, i tylko od czasu do czasu wyjdzie, bo będzie chciał się pokazać i jak prawdziwy aktor zasłużyć na podziw. To jedna z sytuacji, kiedy da się dotknąć obcej osobie - rzecz w domu nie do pomyślenia!http://www.kyrieachatesshihtzu.com/Capri%20and%20Emma.JPG


 • dealny właściciel


 • Doskonałym właścicielem dla shih-tzu będzie pani, która lubi zajmowanie się jego włosem - niewielkie rozmiary psa zniechęcają odeń mężczyzn. Na dodatek niewielu z nich zgodzi się chodzić na spacery z psem, który nosi na głowie kokardkę lub frotkę...
 • Ten urodzony czaruś potrafi okręcić was sobie wokół najmniejszego palca, stąd trzeba brać przykład z cesarzowej Tzu-Hsi: kochała swe psy, ale to ona decydowała, kiedy będzie miała dla nich czas.
 • W kilku punktach wychowania shih-tzu trzeba zachować żelazną konsekwencję, choćby w kwestii miejsca do spania. Z kilku powodów lepiej by nie było to Państwa łóżko (choćby dlatego, że shih-tzu straszliwie chrapie), i zakaz wchodzenia do łóżka powinien być ostateczny i nieodwołalny. Przygotujcie się Państwo na to, że shih-tzu posunie się nawet do symulowania choroby, byle tylko trafić do pościeli...
 • O długi włos shih-tzu trzeba dbać, a wzorzec zaleca stosowanie spinki do włosów. Nie oznacza to jednak, że trzeba mieć całą kolekcję spinek: jedna w zupełności wystarczy. Ostatecznie to pies, a nie lalka!
 • Normalna karma dla psów jest równie dobra nawet dla cesarskiego shih-tzu. Jeśli damy mu pogrymasić, to wkrótce jadł będzie tylko łososia i kuropatwy podawane za srebrnej zastawie...

  Należy:

 • Najszybciej jak tylko się da zająć się jego wychowywaniem.
 • Być konsekwentnym i zdecydowanym w poleceniach.
 • Zadbać o wiele kontaktów z ludźmi i psami.
 • Traktować go jak psa-przyjaciela, a nie jak zabawkę czy lalkę.

  Nie wolno:

 • zezwalać mu na wszystko.
 • rozpieszczać go.
 • zezwalać obcym dzieciom na zabawę z nim - może nieprzyjemnie reagować na ból.
 • ŻYCIE CODZIENNE

  Jego wspaniały włos wymaga dużo cierpliwości w pielęgnacji

  Co należy wiedzieć:

 • Doskonale czuje się w mieszkaniu, ale potrzebuje czterech spacerów dziennie
 • Jego włos łatwo się brudzi
 • Ciągnie na smyczy
 • Daje się chętnie czesać i nie lubi włosów zasłaniających oczy
 • Lubi sypiać w łóżku swych państwa
 • Ceni sobie poobiednią drzemkę
 • Wysoka trawa w ogrodzie zniszczy mu włos

  Zawsze wygląda jakby wprost z żurnala - Kucyk, warkocz czy może spinka?
  Włos shih-tzu nie wymaga tak wiele pracy, jak można by sądzić. Mimo to trzeba przygotować się na codzienne czesanie i kąpiel nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Zadbany pies jest miły, niekłopotliwym przyjacielem i codzienne przebywanie z shih-tzu to prawdziwa radość.
  Włos rosnący na głowie shih-tzu musi być jakoś podpięty, by nie wchodził psu do oczu. Najprostsze jest oczywiście założenie frotki, ale przy pewnej długości włosa przestaje to wystarczać. Niektóre egzemplarze wystawowe miewają zaplatane warkoczyki, ale niszczy to włos. Pewnym rozwiązaniem - dla psów nie wystawowych - jest zrobienie shih-tzu grzywki: podcięcie włosów na przedzie czoła na długość mniej więcej centymetra do półtora sprawia, że nie sięgają one oczu. Fryzura taka dla shih-tzu jest bardzo popularna w Ameryce!

  Na kocią łapę
  Ze względu na swoje rozmiary i na swój niezależny charakter shih-tzu zdradza pewne podobieństwo do kota. Oba te zwierzaki zresztą dość się lubią i jak wynika z amerykańskich badań, właściciele shih-tzu mają znacznie częściej koty niż inni właściciele psów.

  Warunki życia
  Shih-tzu doskonale czuje się w mieszkaniu, które wkrótce zaczyna traktować jak swój pałac, a potem jak swój rewir, wymagający gospodarskiego oka. Zależy mu jednak na spacerach, które powinny mieć stałe, oznaczone pory, za to w miarę możliwości zmienne trasy. Ponieważ shih-tzu dość kiepsko chodzi na smyczy, warto kupić mu smycz automatyczną, by maił stosunkowo dużą swobodę ruchów. Jeśli podczas spaceru sierść psa zamoczy się lub zabrudzi (co wychodzi na jedno), zwierzak powinien być natychmiast wstawiony do wanny.

  Żywienie
  Sześciokilogramowy pies potrzebuje dziennie 90 g mięsa, 45 g ryżu lub gotowanego makaronu i tyleż samo warzyw, surowych lub gotowanych. Dla uzyskania błyszczącej sierści wskazane jest dodanie do jedzenia preparatów drożdżowych i odrobiny oleju słonecznikowego lub kukurydzianego. Dobrze jest raz czy dwa razy w tygodniu zastąpić w jadłospisie mięso rybą, która stanowi przysmak. Kupując dla psa gotową karmę powinniście Państwo wybierać raczej karmę suchą niż puszki. Shih-tzu jedząc maca wąsy i brodę w misce, i po każdym posiłku niezbędne jest - choćby ze względów higienicznych - umycie psiego pyska.

  Zdrowie
  Shih-tzu jest bardzo odpornym psem i przy starannej pielęgnacji sierści nie powinien sprawiać żadnych kłopotów. Trzeba jednak przy okazji każdej kąpieli przeglądać skórę, czy nie zagościły w niej pasożyty, których normalnie na suchym psie nie widać w gęstej sierści. Pamiętajmy też o czyszczeniu zębów- shih-tzu nie ma ich najmocniejszych i zaniedbane będą wypadały znacznie szybciej.

  Pielęgnacja
  Pielęgnacja shih-tzu wymaga wiele czasu i cierpliwości, Długi włos powinien codziennie zostać przeczesany dobrą szczotką z naturalnego włosia (nigdy na sucho! Zawsze trzeba leciutko zwilżyć sierść odrobiną wody) i ewentualnie grzebieniem o rzadkich i dość długich zębach. Do kąpieli należy używać tylko najlepszych kosmetyków dla psów i nie dopuszczać do zbytniego zabrudzenia włosa, bo będzie się łamał. Najlepsze psy wystawowe cały czas kariery na ringach spędzają w papilotach.

 • Czy to prawda, że...

  ...shih-tzu jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury i przy mrozie nie powinien wychodzić na spacery?
  Nieprawda. Nawet przy ostrym mrozie lubi wyjść na spacer - bądź co bądź pochodzi z mroźnego Tybetu.

  ...można w mieście chodzić z nim na spacerze bez smyczy?
  Nieprawda. Każdy pies wymaga w mieście smyczy dla własnego bezpieczeństwa - nie sposób przewidzieć, co go może przestraszyć lub wprost przeciwnie: wywołać pobudzenie, które skończy się wtargnięciem psa na jezdnię i wypadkiem. Smycz jest obowiązkowa!

  ...musi chodzić do psiego fryzjera?
  Nieprawda. Jest to jedna z ras, w której nie trzeba nic przycinać ni trymować, a wykąpać psa lepiej w domu.

  Wzorzec FCI nr 208, wersja angielska

  Pochodzenie: Tybet
  Patronat: Wielka Brytania
  Wrażenie ogólne: Krzepki, obficie owłosiony, z charakterystycznym aroganckim sposobem bycia i twarzą przypominającą chryzantemę.
  Cechy charakterystyczne: inteligentny, żywy, czujny.
  Usposobienie: przyjazny i niezależny.
  Głowa i czaszka: Głowa szeroka, okrągła i szeroka między oczami. Obficie owłosiona z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i bokobrody; włos na kufie rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt chryzantemy. Kufa szeroka, graniasta, krótka, nie pomarszczona, płaska i owłosiona. Nos czarny lub barwy ciemnowątrobianej u okazów wątrobianych lub łaciatych wątrobianych, długości około 2,6 cm od końca do wyraźnego stopu. Nos prosty lub lekko zadarty. Grzbiet nosa powinien znajdować się na poziomie dolnej powieki lub nieco poniżej. Szeroko rozwarte nozdrza. Nos skierowany w dół jest zdecydowanie niepożądany, równie niepożądane są ściśnięte nozdrza. Pigmentacja kufy tak pełna, jak to tylko możliwe.
  Oczy: duże, ciemne, okrągłe, rozstawione szeroko, ale nie wyłupiaste. u okazów wątrobianych czy o wątrobianych znaczeniach dopuszczalny jaśniejszy kolor oczu. Niewidoczne białkówki.
  Uszy: duże, z dużym płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, owłosione tak obficie, ze wydają się zlewać z owłosieniem szyi.
  Pysk: szeroki, lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy. Wargi równo schodzące się.
  Szyja: proporcjonalna, łukowata. Długość odpowiednia do dumnego noszenia głowy.
  Kończyny przednie: łopatki dobrze kątowane. Nogi krótkie, muskularne, o mocnym kośćcu, tak proste jak to tylko możliwe przy szerokiej i nisko zawieszonej klatce piersiowej.
  Tułów: długość od kłębu do nasady ogona większa niż wysokość w kłębie, dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa szeroka i mocna. Obręcz barkowa mocna. Grzbiet równy.
  Kończyny tylne: nogi krótkie i muskularne o mocnej kości. Oglądane z tyłu proste. Uda dobrze zaokrąglone i muskularne. Nogi sprawiają wrażenie masywnych ze względu na obfita szatę.
  Łapy: zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach, sprawiają wrażenie dużych ze względu na obfitą sierść.
  Ogon: mocno owłosiony, wesoło noszony wyżej ponad grzbietem. Osadzony wysoko. Niesiony w przybliżeniu na wysokości sklepienia czaszki przydaje harmonii sylwetce.
  Ruch: arogancki, płynny, przednie kończyny z dobrym wykrokiem. Mocna akcja kończyn tylnych z ukazywaniem całych opuszek stóp,
  Szata: Długa, gęsta, nie lokowata, obfite podszycie. Dopuszczalne lekkie sfalowanie. Zdecydowanie zaleca się wiązać włosy na głowie.
  Maść: dopuszczalne wszystkie kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u okazów łaciatych.
  Wysokość i ciężar ciała: 4,5 – 8,1 kg. Idealna masa ciała 4,5 – 7,3 kg. Wysokość w kłębie doi 26,7 cm. Typ i cechy charakterystyczne dla rasy są najwyższej wagi i w żadnym wypadku nie należy ich poświęcać jedynie dla prawidłowej wielkości.
  Wady: wszelkie odstępstwa od powyższych cech powinny być uznane za wady, których ocena pozostaje w ścisłej proporcji do ich stopnia.
  Uwaga: samce powinny mieć dwa jądra normalnie wykształcone, całkowicie opuszczone do moszny.

  O HARA de Dewa Thang

  Hosni Han el Bohemia Acro

   


 • Podziel się
  oceń
  15
  3

  komentarze (148) | dodaj komentarz

  shih tzu

  wtorek, 28 sierpnia 2007 13:55
                                                shih tzu
  http://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1651.jpghttp://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1650.jpghttp://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1649.jpghttp://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1659.jpghttp://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1653.jpghttp://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1652.jpghttp://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1657.jpgObrazek "http://www.szarik.pl/adm/upload/min2_1655.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.
  SHIH TZU
  Shih Tzu to jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.

  RYS HISTORYCZNY
  Dotychczas sądzono, że rasa ta powstała ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże ostatnie analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą.
  ZACHOWANIE I CHARAKTER
  ZDROWIE I PIELĘGNACJA
  Shih Tzu wymaga dużych starań. Aby uniknąć skołtunienia sierści, musi być czesany codziennie, a co dwa miesiące przystrzyżony. Długa grzywka powinna być spięta, aby nie spadała na oczy, które na ogół wymagają leków do utrzymywania ich w czystości. Starannej pielęgnacji wymagają także uszy i okolice ich osadzenia. Kąpiele wymagane najrzadziej co miesiąc. Konieczne jest wyrywanie włosów rosnących w uszach, w przeciwnym razie po zamoczeniu może dojść do bardzo bolesnego zapalenia ucha. Długi włos jest miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięci

  WYSOKOŚĆ I WAGA


  Szczeniaki Shih Tzu rodowodowe z ambitnego krycia tricolor i biało czerwony. Rodowód szczeniąt całkowicie zagraniczny


  hih Tzu - jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji psów tybetańskich.
  Rys historyczny

  - dotychczas sądzono, że rasa ta powstała ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże ostatnie analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą; - jako prezent trafił do Europy (Wielka Brytania) w latach trzydziestych.

  Charakter i temperament

  - Shih Tzu jest niezależny, inteligentny, miły, towarzyski i wesoły; nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. - nadaje się do rodziny z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe. - jego charakter przeważnie dostosowywuje się do trybu życia rodziny

  Szkolenie

  - nieco uparty z natury Shih Tzu jest trudny do wyszkolenia, ale jest to oczywiście możliwe.

  Pielęgnacja i utrzymanie

  - wymaga dużych starań; aby uniknąć skołtunienia sierści, musi być czesany codziennie, a co dwa miesiące przystrzyżony; długa grzywka powinna być spięta, aby nie spadała na oczy; oczy na ogół wymagają leków do utrzymywania ich w czystości; starannej pielęgnacji wymagają także uszy i okolice ich osadzenia. Kąpiele wymagane najrzadziej co miesiąc. Konieczne jest wyrywanie włosów rosnących w uszach, w przeciwnym razie po zamoczeniu może dojść do bardzo bolesnego zapalenia ucha. - lubi spacery i zabawy ruchowe (np. aportowanie) z udziałem innych domowników; długi włos jest miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia.

  Szata i umaszczenie

  - długi włos w rozmaitych kolorach, włączjąc biały, czerwony, beżowy, tricolor i - rzadko - czarny.

  Długość życia

  - przeciętnie 12 - 15 lat.
  Historia Shih Tzu

   

    Najbliższym prawdy pochodzeniem tej 

    rasy jest Tybet. Kynolodzy twierdzą że te

    małe pieski przybyły do Chin w 1643 r,

    podczas inwazji Mandżurów na Państwo

    Środka. W początkach dynastii Ch'ing

    Dalajlama miał zwyczaj obdarowywaniawania

    swych wasali w postaci pieska tej rasy.

    Dlatego stał się on pieskiem salonowym

    spoczywającym dumnie na poduszce.

     Podziel się
  oceń
  58
  7

  komentarze (614) | dodaj komentarz

  sobota, 23 września 2017

  Licznik odwiedzin:  158 832  

  Kalendarz

  « wrzesień »
  pn wt śr cz pt sb nd
      010203
  04050607080910
  11121314151617
  18192021222324
  252627282930 

  Archiwum

  O moim bloogu

  shih tzu

  Głosuj na bloog


  zobacz wyniki

  Wyszukaj

  Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

  Subskrypcja

  Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

  Statystyki

  Odwiedziny: 158832

  Lubię to

  Więcej w serwisach WP

  Favore.pl

  Pytamy.pl